Istniejąca szata roślinna parku to w większości drzewostan liściasty w zróżnicowanym wieku. Starodrzew pochodzi z XIX w, czyli okresu założenia parku i jest licznie reprezentowany głównie w obsadzeniach alejowych. Na terenie parku występują drzewa o parametrach drzew pomnikowych. W toku sporządzania dokumentacji dokonano szczegółowej inwentaryzacji roślinności z jednoczesnym określeniem stanu fitosanitarnego.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania i elementy zagospodarowania parku nawiązują do epoki i są zgodne z obowiązującym wówczas stylem
Na program parku składają się:
-
sieć alejek spacerowych o urozmaiconym przebiegu z otwarciami widokowymi, częściowo oświetlonych, łagodnie trasowanych po odcinkach eliptycznych i kołowych oraz nawiązujących do historycznych rozwiązań;
-
obiekty małej architektury ogrodowej oparte na stylistyce parków tego okresu i formą do nich zbliżone oraz zharmonizowane stylistycznie z istniejącymi obiektami t.j. altana rekreacyjna, taras widokowy ze stylizowanym detalem architektonicznym;
-
urządzenia "ścieżki zdrowia" i "ścieżki krajobrazowej";
-
polana z miejscem ogniskowym;
-
wyposażenie parku w ławki, kosze, parking rowerowy nawiązujące do obowiązującego wówczas stylu;
-
system oświetlenia parku (możliwość korzystania z obiektu wieczorami jak też poprawa bezpieczeństwa użytkowników);
-
zieleń z formami architektonicznymi charakterystycznymi dla parków naturalistycznych oraz formami roślinnymi nawiązującymi do historycznej funkcji terenu czyli szpalerami i żywopłotami ciętymi wyznaczającymi niegdyś tory treningowe, place maneżowe i ujeżdżalnie koni.
-
dobór zieleni wzbogacający różnorodność gatunkową;
-
zachowany system powiązań kompozycyjnych i widokowych, dodający elementy zagospodarowania adaptujące obiekt do warunków współczesnych.
Formy zaprojektowanej zieleni:
-
OGRODY FORMALNE- nawiązujące formą do historycznego układu zieleni;
-
OBSADZENIA ALEJOWE;
-
SZPALERY I ŻYWOPŁOTY;
-
EKSPOZYCJA RUNA PARKOWEGO;
-
NASADZENIA ROŚLIN OKRYWOWYCH;
-
OGRÓD DESZCZOWY;
-
TRAWNIKI PARKOWE z domieszką kwiatów.
Żródła zdjęć i informacji:
-
Karat ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa- Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, WUOZ Olsztyn (opr. Maria Gawryluk, XII 2000r.)
-
Decyzja nr 26/07 z dn. 14.06.2007r. w sprawie wpisania zabytku do rejestru zabytków.
-
TU Berlin Architekturmuseum- Krankenstall: Schnitt, Ansicht, Grundrisse EG, DG 1:100, Schnitt der Wasserversorgungsanlage -Lithographie farbig auf Papier 48,7 x 69 cm (https://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/)
-
Program ochrony zasobów genetycznych koni zimnokrwistych w typie sztumskim - Opracowanie programu: Ewelina Cześnik, Maria Jaszczyńska, Ewa Jastrzębska, Wiesław Niewiński – zał. nr 2 do Zarządzenia Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB nr 5/21 z dn. 21.01.2021r.