Niedziela, 10-11-2024

Herb Miasta Braniewa

Nowo ustanawiane symbole samorządowe z herbem na czele podlegają opiniowaniu przez Ministra właściwego do spraw administracji publicznej, dla którego opinie te wystawia Komisja Heraldyczna. Komisja Heraldyczna czuwa z kolei aby herby samorządowe były zgodne z art. 3 ust. 2 ustawy o odznakach i mundurach. Ustęp ten mówi, że herby samorządowe muszą być zgodne z zasadami heraldyki oraz miejscową tradycją historyczną. Ten pierwszy wymóg oznacza konieczność pozostawania w zgodności ze sztuką heraldyczną, w domyśle także z konkretnymi cechami heraldyki polskiej. Ogólne wytyczne dotyczące tworzenia herbów samorządowych można przeczytać na stronie www MSWiA100. Zgodnie z zaleceniami, jakie przedstawiła w swojej korespondencji Komisja Heraldyczna przy MSWiA101, herb Braniewa powinien opierać się o herb nadany przywilejem króla Augusta III z 18 lipca 1748 roku. Przywilej ten odwołuje się do wcześniejszego przywileju herbowego króla Władysława IV z 22 lutego 1637 roku i stanowi jego modyfikację. Z tego względu wydaje się, że kształt przywileju wcześniejszego jest istotny dla przywileju późniejszego. Niestety nie udało się dotrzeć do oryginalnego aktu nadania herbu z 1748 roku, który miał zawierać szkic herbu. Wszelkie wizualizacje nadanego wówczas herbu pochodzą ze źródeł wtórnych. Źródłem chronologicznie chyba najbliższym przywilejowi są odciski pieczętne wykonane z tłoka sporządzonego na jego podstawie. Ich odciski zachowały się dość licznie na XVIII- wiecznych dokumentach przechowywanych w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

Projekt herbu miasta Braniewa opisać można w następujący sposób: W polu srebrnym drzewo laurowe o obciętych korzeniach zielone. Klejnot: trzy kłosy zboża złote w wachlarz, boczne z pojedynczym wywinietym na zewnątrz listkiem, środkowy z dwoma listkami, związane u dołu wstęgą czerwoną zakończoną złotymi frędzlami, poniżej w miejscu związania wychodzące ze wspólnej łodygi z dwoma listkami, wyrastającej bezpośrednio z tarczy herbowej, przechodzącej przez ukazany w perspektywie pierścień złoty. Tarczę podtrzymują z obu stron dwa anioły z krótkimi włosami i skrzydłami złotymi, skórą w barwie cielistej i w tunikach z widocznym rozcięciem, prawy w tunice czerwonej, patrzący do wewnątrz, w zewnętrznej ręce trzymający gałąź laurową zieloną w skos, lewy w tunice błękitnej, patrzący na wprost, w zewnętrznej ręce trzymający gałąź laurową zieloną w słup.

Barwy zastosowane w herbie według różnych autorów mają swoje własne znaczenie symboliczne:

ZŁOTO: delikatność, życzliwość, otucha, wzniosłość, szlachetność, rozum, poważanie, cnota, wielkość, moc, wiara, bogactwo, kierowanie, wiedza, szlachetność, szczodrość, dzielność, waleczność, wytrwałość, wierność, sprawiedliwość, łagodność, miłosierdzie, wzniosłość ducha.

SREBRO: pokora, uczciwość, niewinność, czystość, bogactwo, mądrość, nieskazitelność, radość, przyjaźń, sprawiedliwość, bezstronność, czystość, pogoda, spokój ducha, szlachectwo, prostota ducha, pilność, szczerość.

CZERWIEŃ: odwaga, waleczność, chwała, służba Ojczyźnie, wylanie krwi w walce, zuchwałość, męstwo, moc, natura twórcza, wspaniałomyślność.

BŁĘKIT: piękno, wzniosłość, pochwała, prawość, wierność, stałość, czujność, patriotyzm, zwycięstwo, sława, miłość niebiańska, pobożność, świętość, praworządność, czystość, niewinność, natchnienie, zaufanie, chwała, powab, łagodność, słodycz. Niezależnie od tego znaczenie mają też niektóre kombinacje kolorów. Niebieska ze złotą oznaczają radość

ZIELEŃ: radość, honor, dworskość, wolność, piękność, zdrowie, nadzieja, zwycięstwo, miłość, grzeczność, ogłada, wesołość, zasobność, przyjaźń, szczęście, żywotność, kurtuazja.

 

Nowy herb Braniewa:

Herb wielki miasta Braniewa

Dlaczego nowy herb?

Z końcem 2020r. w mieście powstała wspólna inicjatywa ustanowienia odznaki honorowej, która była wyrazem społecznej potrzeby honorowania w szczególny sposób osób, które zasłużyły się dla rozwoju miasta. Został przygotowany pierwszy projekt uchwały w sprawie ustanowienia zasad nadawania, wręczania oraz noszenia Odznaki Honorowej Miasta Braniewa „Za zasługi dla Braniewa” wraz z uzasadnieniem historyczno-heraldycznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców aby budować wartości lokalne, Burmistrz Miasta Braniewa zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  o zaopiniowanie projektu.

Komisja Heraldyczna 24 września 2021r podjęła Uchwałę nr 57-2204/O/2021 w sprawie projektu Honorowej Odznaki „Za zasługi dla Braniewa” w której wyraziła negatywną opinię. Zasadniczym powodem podjętej decyzji było umieszczenie na wizerunku odznaki herbu Braniewa, który nie jest zgodny z zadami heraldyki i nie był przedmiotem opinii ministra właściwego ds. administracji publicznej o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016r. poz. 38). Władze miasta uregulowały sprawę herbu i flagi w statucie w 2000r ale nie dopełniły obowiązku zasięgnięcia opinii właściwego ministra pomimo istniejącego wówczas obowiązku. Komisja stwierdziła, że herb którym posługuje się miasto Braniewo nie odpowiada kryteriom merytorycznym, formalnym i żaden symbol oparty o herb nie uzyska pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Wskazano również, że pracę nad herbem należy rozpocząć na nowo, dbając o zgodność z miejscową tradycją historyczną oraz zasady heraldyki.

W związku z powyższymi wskazaniami miasto podpisało 17 marca 2022r. umowę na opracowanie dokumentacji heraldycznej Miasta Braniewa obejmującej przeprowadzenie badań historyczno-heraldycznych i opracowanie projektów graficznych symboli Miasta Braniewa (herbu, flagi i pieczęci) oraz wzoru odznaki honorowej. Dokumentacja i projekty zostały przygotowane przez Pana Kamila Wójcikowskiego - heraldyka prowadzącego działalność w Łodzi. Przedmiotem umowy było również uzyskanie pozytywnej opinii ministra właściwego ds. administracji publicznej.

W powyższy sposób rozpoczęły się prace badawcze oparte o źródła historyczne i miejscową tradycję zmierzające do uporządkowania kwestii związanej z symbolami. W trakcie przygotowań Komisja Heraldyczna wskazała, że Braniewo posiada niezwykle bogatą tradycję symboliczną. Podkreślono, że w przypadku naszego miasta proces heraldyzacji znaków został zwieńczony przywilejami królewskimi – najpierw przywilejem króla Władysława IV nadającym herb Braniewa, a potem króla Augusta III  (przywilej z 18 lipca 1748), który herb potwierdził lekko go modyfikując. Zgodnie ze wskazaniami, w oparciu o tradycję heraldyczną utrwaloną w przywilejach królewskich opracowane zostały symbole miasta.

Niniejszy projekt uchwały jest kontynuacją zainicjowanych prac nad ustanowieniem symboli miasta Braniewa oraz insygniów jego władz. W dniu 19 stycznia 2024r Komisja Heraldyczna podjęła Uchwałę nr 7-2204/O/2024 w której wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłożonych projektów herbu i flagi Miasta Braniewa. Następnie na podstawie Uchwały nr 24-2204/O/2004 z dnia 1 marca 2024r. w sprawie projektów pieczęci i Odznaki Honorowej Miasta Braniewa uzyskaliśmy kolejną pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. W oparciu o uchwały Komisji Heraldycznej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem nr DAP-WN-73-94/2020 z dnia 6 lutego 2024 r., wyraził pozytywną opinię w sprawie projektu herbu i flagi, a następnie pismem z dnia 8 marca 2024r. również pozytywnie zaopiniował przedłożone projekty pieczęci i Odznaki Honorowej Miasta Braniewa.

slide1